Realne oczczędności część 1 - Ogrzewanie

09-10-2019     Marcin Fibor

Często mówi się o oszczędnościach z tytułu wykorzystania systemów inteligentnego domu. Jednak wcześniej nie spotkałem się z rzetelnymi informacjami potwierdzającymi ile rzeczywiście możemy zaoszczędzić. Postaram się tym razem opisać na czym można oszczędzić i jak duże kwoty.

Ogrzewanie

Standardowo mówi  się o oszczędnościach rzędu 20% w skali roku wykorzystując systemy inteligentnego zarządzania ogrzewaniem. Jednak realne oszczędności mogą być dużo większe, a przy źle wykonanych instalacjach nawet gorsze. Na podstawie naszego mieszkania pokazowego, w którym mieszkam przedstawię ile rzeczywiście udało mi się zaoszczędzić dzięki temu, że zamontowałem system Fibaro do kontroli temperatury w pomieszczeniach. Dodam, że w każdym pomieszczeniu mogę ustawić inną temperaturę, a ogrzewanie jest z sieci miejskiej. Więcej o mieszkaniu pokazowym pod tym linkiem: https://fibor.com.pl/realizacje/mieszkanie-pienista-lodz/

Przedstawiam rozliczenie roczne mediów.

rozliczenie mediów

Jak widać na powyższym rozliczeniu realny koszt licząc koszty stałe wynosi aż 45%.

Natomiast licząc tylko ilość zużycia koszt zysku jest jeszcze większy i wynosi 68%.

Patrząc, że dla większości pomieszczeń średnia temperatura to 22,5 stopnia, a dla łazienki nawet większa okazuje się, że warto mieć taką instalację. Poza komfortem mam także spore oszczędności.


Tagi: fibaro, ogrzewanie, grzejniki, oszczędzanie